# Quantitative Aptitude

#### Home Basic Common Quantitative Aptitude

“Quantitative Aptitude frequently Asked Questions by expert members with experience in Quantitative Aptitude. So get preparation for the Quantitative Aptitude job interview”

## 55 Quantitative Aptitude Questions And Answers

### 1⟩ What is the largest prime no. stored in 8bit/6bit/9bit/7bit memory?A,B,C are the mechanisms used separately?

for 6 bit maximum allowed number is 64 prime number is 61

for 7 bit maximum allowed number is 128 prime number is 127

for 8 bit max allowed number is 256 prime number is 253

for 9 bit max allowed number is 512 prime number is 511

170 views

1/4

143 views

### 3⟩ Explain series 2,7,24,77,.

Ans is:

2*3+1=7

7*3+3=24

24*3+5=77

77*3+7=238

Therefore ans is 238

187 views

### 4⟩ In a group of 15, 7 have studied Latin, 8 have studied Greek, and 3 have not studied either. How many of these studied both Latin and Greek?A. 0B. 3C. 4D. 5

L=7

G=8

Total number of students(U)=15

Number of students who study neither of them (N)=3

draw a simple diagram representing the above situation.

we need to find out L INTERSECTION G.

Thus we have,

L UNION G + N = 15

L UNION G = L + G - L INTERSECTION G = 7 + 8 - L INTERSECTION G

L INTERSECTION G= 7 + 8 +N-15

= 7+8+3-15

= 3

161 views

### 5⟩ 36 people {a1, a2, ..., a36} meet and shake hands in a circular fashion. In other words, there are totally 36 handshakes involving the pairs, {a1, a2}, {a2, a3}, ..., {a35, a36}, {a36, a1}. Find the size of the smallest set of people such that the rest have shaken hands with at least one person in the set?

For at least one person & for exactly one person =36/3

For at least two person & for exactly two person =36/2

so

ans is 36/3= 12

if question is asked lyk no "cycle" then n-1.

i.e.36-1

150 views

4020sqrt(N)

151 views

### 7⟩ A man walks at the speed of 4km per hour from point A to B and comes back from point B to A at the speed of 8km per hour. What is the ratio between the time taken by man from point A to B and B to A?

4 km/hr from A to B = s1

8 km/hr from B to A = s2

Speed = Distance/Time

s1 = d1/t1

s2 = d2/t2

s1/s2 = t2/t1

We need t1/t2 so,

136 views

### 8⟩ Two pencils costs 8 cents, then 5 pencils cost how much ?

2 pencils cost = 8

5 pencils cost = ?

cross multiply

8*5/2 = 40 / 2 = 20

so 20 is price of 5 pencils

161 views

### 9⟩ 194 base 10= ___ base 5The base 5 representation of the decimal number 2048 is______?

2048 to base 10:-

2 ["add" the next (first) digit]

2 * 10 = 20 [multiply by the base]

20 + 0 = 20 [add the next digit]

20 * 10 = 200 [multiply by the base]

200 + 4 = 204 [add the next digit]

204 * 10 = 2040 [multiply by the base]

2040+ 8 = 2048 [add the next digit]

??? to base 5:-

3

3* 5 = 15 [multiply by the base]

15+1 = 16 [add the next digit]

16* 5 = 80 [multiply by the base]

80+ 1 = 81 [add the next digit]

81* 5 = 405 [multiply by the base]

405+ 4 = 409 [add the next digit]

409*5 = 2045

2045+3 = 2048

since both the answers tally i.e., 2048==2048

hence the no. 31143 is the ans..

185 views

### 10⟩ Two trees are there. One grows at 3/5 of the other in 4 years, total growth of trees is 8 ft. what growth will smaller tree will have in 2 years?

Let the trees be x,y

from question : -

eq1 is x = 3/5 (y)

eq2 after 4 yrs,

x+y = 8

from the 2 equations we get y = 5 and x = 3

according to our equation x= 3/5(y) -> x is the smaller tree.

In 4 yrs x grows 3ft

In 2 yrs x grows ?ft

Ans = 1.5ft.

143 views

### 11⟩ If 8 men can reap 80 hectares in 24 days, then how many hectares can 36 men reap in 30 days?

By Direct approach :

more men,more hectares

moredays,more hectares

so,

8 / 36 : 24 / 30 = 80 / x

x = (36 x 30 x 80) / (8 x 24)

450

176 views

### 12⟩ A moves 3km. east from his starting point,he then travels 5km north,from that point he moves 8kms to the east. how far is A from his starting point?if a student scores GPA in his sem & year as given below then calculate his GPA for 3 year.sem 2.4,3.4yr 1.3,1.9bbgmpqbgskobgasbbgdefbgsti how many bs are followed by gs which are not followed by s in the above series?M(373,5)+r(3.4)+t(7.7)-r(5.8)=?t=truncation ,r=round-off

A-starting point

B-starting point of 5km walk

C-starting point of 8km walk

D-Final point

Now to find distance between A and D.

BCD makes a right-angle triangle... therefore,

DB=sqrt(64+25) ....... (pythagoras theorem)

DB=9.43

145 views

### 13⟩ A work is done by two people in 24 min. one of them can do this work a lonely in 40 min. how much time required to do the same work for the second person?

let A does the work in 40 mins (given)

let B does the work in x mins

amt of work done by A in 1 min = 1/40

amt of work done by B in 1 min = 1/x

amt of work done jointly by both A & B = 1/24

which implies (1/40)+(1/x) = (1/24)

on solvin the above eqn. for x we get

x = 60

136 views

### 14⟩ Two pipes A and B fill at A certain rate B is filled at 10,20,40,80,. If 1/16 of B if filled in 17 hours what time it will take to get completely filled?

It fills at a rate of 2 (i.e) 10,20,40.... 1/16 is filled in 17hr. then it fills as 1/8,1/4,1/2,1.. Hence 17+1+1+1+1=21

140 views

### 15⟩ An amount doubles itself in 3 years. When This amount can become 8 times of itself?

Suppose Amount Was Rs 100.00 In 1st Year

1 To 3 Yrs - 200

4 To 6 Yrs - 400

7 To 9 Yes - 800

166 views

### 16⟩ Given 3 lines in the plane such that the points of intersection form a triangle with sides of length 20, 20 and 30, What is the number of points equidistant from all the 3 lines?

1

As it is the incenter of the formed triangle which is equidistant from all the three lines...

131 views

### 17⟩ Find the right number, from the given options, at the place marked by the question mark 2, 4, 8, 32, 256, ?

Each of the preceding number is multipied by the previous number

So on multiplying 2*2 = 4

4*2 = 8

8*4 = 32

32*8 = 256

256*32 = 8192

so the answer for this series is 8192

171 views

### 18⟩ A moves 3 kms east from his starting point . He then travels 5 kms north. From that point he moves 8 kms to the east.How far is A from his starting point?

ans is 12.43...

diagramatically, u wil get a right angled triangle with sides 5 n 8.. using pythogoras th. 3rd side will b 9.43..

9.43+3= 12.43

131 views

### 19⟩ After the typist writes 12 letters and addresses 12 envelopes, he inserts 1 letter per envelope randomly into the envelopes. What is the probability that exactly 1 letter is inserted in an improper envelope?

as 1 letter cannot be in improper envelope. there has to be more than 1 letter that is in improper envelope

145 views

### 20⟩ A candidate appearing for an examination has to secure 40% marks to pass paper I. But he secured only 40 marks and failed by 20 marks. What is the maximum mark for paper I?

let us consider x is the maximumber number of marks.

secured marks => 40% of x= 40/100 of x=2x/5

To pass an exam he has to score =fail marks+20

=40+20=60

2x/5=60

x=150

maximum marks for paper I is =150

137 views